یادداشت روزنامه قدس از این مقاله در سایت، مأخوذ شده است.

طرح انتقال دانش به نسل جدید در یادداشت روزنامه قدس

امروزه بسیاری از جوانان جویای کار، به سبب سهولت ورود به حرفه فروش و جذابیت های آن در زمینه سازی برای کارآفرینی و خوداشتغالی، این حرفه را حداقل برای مدتی تجربه می نمایند. این در حالی است که سازمان ها جهت آماده سازی نیروهای تازه وارد و بهینه سازی بازوی اجرایی فروش با چالش های متنوعی مواجه اند؛ زیرا بسیاری فروشنده های تازه کار، دور از فرهنگ کار و کاسبی رشد نموده اند.

بدون در دست داشتن الگوهایی برای انتقال مفاهیم به کسانی که تجربه جدیدی را شروع می کنند، بنگاههای اقتصادی انواع هزینه ها را متقبل می شوند. به اعتقاد بسیاری از مدیران فروش، برخورداری از الگوها و معیارهایی جهت انتقال تجربه به نسل جدید فروشنده ها از هزینه های هنگفتی در سازمان ها پیشگیری خواهد کرد و درعین حال افزایش درآمدزاییِ این حرفه برای جوانان و استمرار اشتغال ایشان را میسر خواهد ساخت.

درحالی که منابع غربی آموزش فروش را به سادگی میتوان یافت و مدتی است جنبشی برای ترجمه بیشتر کتب خارجی و به روز رسانی اطلاعات به وجود آمده است اما در حرفه فروش فردی، به دلیل تأثیر بطن فرهنگی بازار بر متغیرها، عملاً بسیاری از روش های غربی غیر قابل استفاده اند و نیاز به منابعی که با فرهنگ بومی همخوانی داشته باشند را مرتفع نمی سازند. فقدان وجود الگوهای بومی فروش فردی در آموزش نیروهای فروش موجب گردیده نتایج حاصل از اثرسنجی و سنجش عملکرد در سازمانها بهبود نیابند.

تأثیر فرهنگ

خرید و فروش و تجارت، پدیده هایی اجتماعی اند و عمیقاً تحت تأثیر زمینه فرهنگی که در آن روی می دهند می باشند؛ ازاینرو، مطالعه فروش و بازاریابی نیز بدون شناخت ارزشها و باورهای فرهنگی، اعتقادی بازار، کامل نخواهد بود. در این راستا تاکنون نتایج پژوهش کیفی «الگوی بومی ارتباط اقناعی» در قالب کتاب «فروش با سؤال» به نشر رسیده است. تلاش اینجانب و همکاران بر مبنای کشف الگویی مؤثر در میان آشفتگی ها، به ضرورت تدوین روشهای کاربردی بومی و انتقال تجربه و دانش به نسل جدید فروشنده ها صورت پذیرفته و بر مدلسازی الگوی فروش بومی متمرکز گردیده است. اکنون باید دید آیا در آینده شاهد فعالیت های جهادی بیشتری از این دست خواهیم بود؟

 


2 دیدگاه

سميه راغبي · مهر ۲۸, ۱۳۹۶ در ۶:۰۴ ق.ظ

در چند سال اخیر با شدت یافتن تحریم های یک جانبه و غیرانسانی غرب علیه جمهوری اسلامی ایران با هدف متوقف کردن برنامه های صلح آمیز هسته ای ایران، واژه ی جدید «اقتصاد مقاومتی» به ادبیات اقتصادی کشور اضافه شده و رهبر معظم انقلاب «اقتصاد مقاومتی» را معنا و مفهومی از کارآفرینی معرفی فرموده اند.
«اقتصاد مقاومتی» معنا و مفهومی از کارآفرینی و اتکای به نسل تحصیلکرده داخلی و حمایت از تولیدات داخل می باشد.

سعادتی · مهر ۲۸, ۱۳۹۶ در ۸:۲۲ ق.ظ

با توجه به اینکه فقط ۴ سال تا افق ۱۴۱۰ فاصله داریم و هنوز اهداف پیش بینی شده در این برنامه محقق نشده بر خود لازم می دانم نکاتی چند را خاطر نشان سازم.
۱٫تجاوب در کرسی های آزاد اندیشی میان نخبگان یکی از مهمترین راههای برون رفت از گره هایی است که هرازچندگاهی بروز و ظهور می نماید.
۲٫ بهره گیری از اساتید داخلی اقتصاد مانند همین جوان بی ادعای تحصیل کرده برومند (جناب آقای دکتر بیداوسی) که چندین سال از وقت خود را در داخل کشور صرف پژوهش های کاربردی پایه ای نموده اند یکی دیگر از مهمترین راههاست.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *