اولویت توجه به زمانسنجی

اولویت زمانسنجی بر هرگونه فعالیت دیگری مورد تأکید منابع تخصصی است. پیش از آموختن ابزارهای کاربردی مذاکرات فروش می‌بایست بتوانیم زمان کافی برای پرداختن به مشتری‌یابی و مذاکره با مشتریان باکیفیت را در اختیار داشته باشیم. تنها در‌صورتی‌که زمان کافی برای تمرین ابزارهای کاربردی در اختیار داشته باشیم می‌توانیم به درونی‌سازی مهارت‌ها بپردازیم.

بدون هیچ استثنایی همه‌ی فروشنده‌های موفق از شیوه‌ای پیروی می‌کنند که شامل مراحلی قابل شناسایی بوده و فرآیندی تکرار پذیر را شکل می‌دهد. همانند شناگر ماهری که به جای دست و پا زدن در آب، دقیقاً می‌داند چه کاری را به چه صورتی انجام دهد، فروشنده‌های موفق نیز به اجزای وظایفی که باید به انجام رسانند واقفند. آنها با ثبت زمانسنجی برای شناسایی، دسته‌بندی و بهبود آنچه در جهت نیل به موفقیت باید روی دهد، آگاهانه و یا ناخودآگاه به فرمول‌سازی می‌پردازند.

بر اساس نوع دیدگاهی که به طبقه‌بندی و شناسایی مراحل فروش می‌پردازد می‌توان انواع وظایف اجرایی را برای فروشنده تعریف کرد. تسلط بر خصوصیات محصول، مشتری و بازار، مشتری‌یابی، تماس اولیه و مهارت‌های مربوط به آن، ارزیابی و نیازسنجی، معرفی و نمایش محصول، اقناع مشتری، پیگیری، دریافت ارجاع، چانه‌زنی، نهایی کردن، وصول مطالبات و البته دریافت کارمزد و کمیسیون. هرکدام از فعالیت‌های مذکور به صرف زمان و توان نیاز دارند و میزان زمان مصرفی برای مشتریان گوناگون، متفاوت است.

بهره‌وری در مصرف زمان و توان فروشنده، حکم می‌کند به‌صورت روزانه فعالیت‌های خود را ثبت کنیم. پس از مدتی ثبت فعالیت‌ها و اندازه‌گیری زمان‌های تلف‌شده و توان و انرژی هدررفته‌ی خود می‌توانیم راهکارهایی برای مدیریت بهتر مصرف زمان و توان خود بیابیم.

حداقل به مدت یک‌هفته، هر روز این فرم را ثبت-مصرف-زمان پر کنید و در پایان روز، عملکرد خود را بسنجید.

راهبرد بهبود بهره‌وری در مصرف زمان و توان را ببینید.

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 3 =