آموزش پیش بینی فروش : قسمت دوم ویدیو

آموزش پیش بینی فروش : قسمت دوم ویدیو

اهمیت استفاده از علم آمار در آموزش پیش بینی فروش

رویکرد تئوریک به استراتژی بر این فرض بناشده است که محیط کسب‌وکار، محیطی پایدار است. درحالی‌که در دنیای واقعی خارج از کلاس‌های MBA عدم قطعیت و عدم اطمینان، شاخصه اصلی محیط کسب‌وکار است. امروزه تلاطم اقتصادی و نوسانات بازار ضرورت محاسبات آماری در آموزش پیش بینی فروش و مهارت اندازه‌گیری اثربخشی و محاسبات مربوط به بهره‌وری را در مباحث مدیریت استراتژیک نمایان‌تر از گذشته نموده است. تصمیم‌های مدیران در مورد قیمت، طراحی پروموشن‌ها، تقسیم‌بندی جغرافیایی بازار، تعداد فروشنده‌ها، شاخصه‌های کلیدی عملکرد، پیش‌بینی تقاضا و دیگر عوامل، به‌ضرورت شرایط غیرقابل اطمینان به محاسبات آماری و مهندسی فروش نیازمند است.

[arve url=”http://178.216.251.91/dl/SE/sales_forecasting_2nd.mp4″ title=پیش بینی فروش description=جلسه دوم معرفی محاسبات پیش بینی فروش از دوره MBA دانشکده اقتصاد دانشگاه تهرانupload_date=”2019-10-16″] 

این در حالی است که تصمیم‌های تجربی و روش آزمون و خطا در شرایط ناپایدار اقتصادی نه‌تنها هزینه‌های بسیاری را به سازمان‌ها و فعالان اقتصادی تحمیل می‌کند – که بعضا غیرقابل جبران هستند – بلکه اصولا شرایط ناپایدار موجب سلب اعتبار شیوه آزمون و خطا و تصمیم‌های شهودی گردیده است. ازاین‌رو اهمیت اندازه‌گیری بهره‌وری به شیوه ریاضی، محاسبات تخصصی پیش‌بینی فروش، بودجه‌بندی، قیمت‌گذاری، محاسبات آماری در تحلیل داده‌های تحقیقات بازاریابی، اندازه‌گیری اثربخشی تبلیغات و دیگر عوامل موثر بر درآمدزایی سازمان‌ها بیش از پیش خودنمایی می‌کند.

«بخش نخست ویدیوی آموزش پیش بینی فروش در مدیریت فروش رااینجا ببینید»

از جمله ویژگی‌های شرایط ناپایدار اقتصادی، ضرورت واکنش سریع و ابتکارعمل در مواجهه با تغییرات سریع است. از سویی هزینه‌های غیرقابل جبران تصمیم‌هایی که بهترین انتخاب نباشند، ضرورت محاسبه نتیجه هر تصمیم را در دوراهی انتخاب گزینه بهتر بیش‌ازپیش نمایان ساخته است. امروز پرسش‌هایی از این قبیل به محاسبات دقیق نیازمندند تا چه میزان می‌بایست قیمت را افزایش دهیم؟ به چه میزان تعدیل نیرو نیازمندیم؟ چه بخشی از سرمایه در گردش را برای ذخیره مواد اولیه و یا محصولات تولید شده اختصاص دهیم؟ هزینه تبلیغات و پروموشن‌ها چگونه تعیین و تأثیر آنها بر فروش چه خواهد بود؟

مسئله پیش‌بینی فروش و محاسبات پروموشن‌ها

بسیاری از سازمان‌ها از مدیرانی برخوردارند که از محاسبه تأثیر متغیرهای مستقل بر میزان فروش و محاسبات پیش بینی فروش ناتوان‌اند. این پرسش که چنانچه به میزان مورد تقاضای مدیر فروش، قیمت فلان محصول کاهش یابد، به چه میزان افزایش فروش دست خواهیم یافت؛ در بسیاری از موارد بدون جواب می‌ماند. ناتوانی در انجام محاسبات مالی مربوط به بودجه پروموشن‌ها، تبلیغات، آموزش و تأثیر آنها بر پیش‌بینی فروش در برنامه‌ریزی جامع فروش معلول عوامل متعددی است که در اینجا تنها به یکی از آنها اشاره می‌گردد؛ کاستی سیستم آموزش دانشگاهی در رشته‌های مدیریتی.

فایل PDF این درس را ازاین صفحه دانلود کنید

به اعتقاد اینجانب و براساس سال‌ها تجربه آموزش پیش بینی فروش و مشاوره، مسئله و مشکل مدیران عامل و کارآفرینان این نیست که از فقر ایده رنج برده و نیازمند مشاوره استراتژیک بازاریابی باشند؛ بلکه مسئله اساسی این است که مشاوران استراتژیک فروش و بازاریابی از محاسبه تأثیر پیشنهادات خود و ارائه پیش‌بینی فروش که از ضریب اطمینان بالایی برخوردار باشد عاجزند. کافی است از هر کارآفرین و مدیرعاملی بپرسید تا به شما بگوید تاکنون چند مرتبه از فردی که برای پیشبرد فروش ایده می‌دهد خواسته تا برنامه خود را به صورت مدون با اعداد قابل اطمینان ارائه دهد و مخاطب از این کار سرباز زده است.

اصولا محاسبات آموزش پیش‌بینی فروش به دلیل تعدد عوامل تأثیرگذار بر فروش امری پیچیده است و به سطح بالایی از تسلط بر علم آمار و احتمالات نیازمند است. همچنین جمع‌آوری اطلاعات اولیه مورد نیاز در محاسبات مهندسی فروش از گذشته، حلقه مفقوده واحدهای بازاریابی و فروش سازمان‌ها بوده است. گویا فرهنگ شفاهی بازار سنتی هنوز در محیط‌های سازمانی از طریق خودداری از گردآوری اطلاعات ضروری و اتکا به حافظه و تصمیم‌های شهودی، همچنان خودنمایی می‌کند. اکثر مدیران هم به لطف ناکارآمدی سیستم آموزش آکادمیک و دانشگاهی، به محاسبات سطحی و پیش‌پا افتاده بسنده می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید