روانشناسی فروش: هماهنگی و تطبیق رفتار در ارتباط با مشتری

کیفیت مطلوب از ارتباط میان فردی، آن لحظه‌ای است که گویا مخاطب، محو شما شده است. صرف نظر از اینکه آیا از شما خوشش می‌آید یا نه؟ , و یا آیا با شما موافق است یا خیر. توافق مشتری در سطح ارتباط میان فردی بررسی نمی‌شود زیرا به حوزه ارتباط اقناعی متعلق است. در سطح ارتباط انسانی که پیش‌نیاز ارتباط اقناعی است. تطبیق رفتار طرفین باهم و جاری شدن انتقال مفاهیم مورد نظر است. گذشتن از صافی ذهنی و شناختی مشتری و رسیدن به ضمیرناخودآگاه.

در سطح ارتباط میان فردی، تطبیق رفتار با دیگران از سه راه میسر است:

۱- نحوه‌‌ی ادای کلام که اگر اهمیتی بیش از خود کلام نداشته باشد، کم اهمیت‌تر هم نیست.

سرعت و لحن بیان مخاطب را در نحوه ادای مطالب خود رعایت کنید.

۲- کلام

از تکه کلام مخاطب و لغاتی که استفاده می‌کنند، استفاده کنید. استفاده از آخرین کلمات بیان شده کاملاً کفایت می‌کند.

۳- هماهنگی رفتار عمومی

به دیگران و روابطشان با یکدیگر که بنگریم مشاهده می‌کنیم آن‌هایی که باهم جور و صمیمی هستند، رفتار همدیگر را تکرار می‌کنند. با تطبیق رفتار عمومی خودتان با مخاطب، می‌توانید زمینه ایجاد صمیمیت متقابلی را فراهم کنید.

اصولاً توصیه می‌شود همیشه به کیفیت صدای خود در زمان مذاکره توجه کنید. باخود بیندیشید آیا با صدای بلند صحبت می‌کنید یا صدای آرام؟

آزمون نشانه‌های تطبیق رفتار و هماهنگی با مشتری:

هر زمان که احساسی درونی حاکی از آشنایی و صمیمیت درخود با مشتری یافتید می‌بایست میزان همانندی رفتاری را بسنجید. چنانچه مخاطب چیزی می‌گوید که نشانه‌ی صمیمیت با شماست به روش ذیل هماهنگی او را با خود بسنجید:

چک کنید آیا هنگامی که شما حرکتی می‌کنید مخاطب نیز حرکت مشابهی نشان می‌دهد؟ مثلاً دستی به موی خود بکشید، چانه‌تان را لمس کنید و ببینید آیا او هم موهایش را صاف می‌کند و رفتار شما را تکرار می‌کند؟

تمرین: هر روز یک مرحله از ۳ مرحله تطبیق را در تعامل با مشتریان خود انجام دهید تا به آن مسلط شوید.

این را هم ببینید: تیزهوشی حسی

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − ده =