دانلود فایل محاسبه پیش‌بینی فروش به روش قیف فروش

دوره مهندسی فروش

قیفِ فروش چیست؟

قیف فروش ابزاری جهت محاسبه و پیش‌بینی فروش است. در عین حال می‌توان از آن برای به دست آوردن اهداف عملیات اجرایی نیز استفاده کرد. مانند اینکه چه تعداد تماس خروجی و یا ارائه و نمایش برای تحقق هدف نهایی فروش مورد نیاز است.

در این ابزار، جریان مایعاتی که از سمت عریض به درون یک قیف ریخته می‌شود را به انبوه مخاطبان و مشتریان بالقوه تشبیه نموده و خروجی باریک قیف را به فروش‌های قطعی شده.

جهت استفاده از این ابزار می‌بایست دو چیز در اختیار داشته باشید:

  1. فرایند فروش مشخص و در حال تکرار
  2. درصد موفقیت تلاش فروش در هر مرحله از فرایند فروش به یک مشتری بالقوه.

دستور العمل تهیه قیف فروش!

مراحل فراگرد فروش خود را تعریف کنید. سپس برای هر مرحله از فرایند فروش خود درصدی از تحقق موفقیت را تعیین کنید.

مراحل فراگرد فروش ممکن است 5 الی 7 مورد باشند. مانند تماس‌های اولیه، نیازسنجی شده، ملاقات ابتدایی، هر مرحله از مذاکرات، پرزنت شده، در حال پیگیری و امثال آن.

می‌بایست فرم گزارش روزانه خود را به درج مرحله مشخصی از فرایند فروشتان مجهز کنید و پس از سه ماه بتوانید با دنبال کردن سرانجام هر مشتری بالقوه درصد موفقیتی برای هر مرحله از فرایند فروش استخراج کنید.

برای سنجش درصد خطای پیش‌بینی فروش و تحلیل بازار می‌توانید تحلیل ابتدایی و مرحله پیش‌اقدام را نیز به قیف فروش اضافه کنید.

از طریق این جدول می‌توانید با تغییر ضرایب در مراحل گوناگون، اهداف عملیاتی خود را جهت تحقق مراحل بعدی به دست آورید و در عملیات فروش استفاده کنید. مثلا برای تحقق 20/000/000/000 ریال فروش نهایی می‌توانید با تغییر ضرایب، عدد مورد نظری که تعداد مشتری باکیفیت از انبوه مخاطبین را به دست می دهد بیابید.

پس از مدتی استفاده می‌توانید با افزایش دقت در اختصاص ضرایب، پیش‌بینی فروش قابل اتکایی داشته باشید.

اکنون فایل فارسی اکسل قیف فروش را دانلود کنید: قیف فروش bidavisi.com

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *