سخنی با فروشنده‌های تازه‌کار

در سخنی با فروشنده‌های تازه‌کار می‌بایست یادآور شویم، حرفه‌ی فروش و بازاریابی به عنوان فعالیتی سخت‌کوشانه هرگز شغلی آسان نبوده است. این ویدئو سخنی با فروشنده‌های تازه کار است که می‌خواهند در این حرفه به کسب روزی حلال بپردازند. آرزو می‌کنم با صبر و بردباری بر مشکلات فائق آمده و مراتب موفقیت را طی کنید.

آنچه از تمامی توصیه‌ها و راهبردهای ارائه شده برای فروشنده‌های تازه‌کار مهم‌تر است، تشخیص زمان مناسبِ کسبِ توافقِ نهایی و از دست ندادن فرصت آمادگی مشتری برای پذیرفتن پیشنهاد شما در لحظه‌ی ظهور آن فرصت است. این مهارت، تنها از طریق تجربه به دست می‌آید. همان طور که همیشه تأکید کرده‌ایم تجربه، مهم‌ترین عامل در بهبود کیفیت عملکرد فروشنده است و نتایج تحقیقات نیز این موضوع را تأیید کرده‌اند[۱]. به کمک تجربه، با موقعیت‌ها، مشتریان جدید و شرایطی روبه‌رو می‌شوید که هرگز نمی‌توانستید تصور کنید وجود دارند.

گاهی اوقات در کارگاه‌های آموزشی و یا جلسات تمرین سازمانی تیم‌های فروش، هنگام طرح برخی مسائل فنی، بعضی از فروشنده‌ها با ناباوری به مباحث گوش داده و بیان می‌کنند هرگز با شرایطی مانند آن مواجه نشده‌اند. تعجب این افراد که سال‌ها به حرفه‌ی فروش اشتغال داشته‌اند، تنها نشان دهنده‌ی یک مسئله است: روتین‌های تکراری.

از حاشیه امن خود خارج شوید

ممکن است شما ۱۰ سال به این حرفه مشغول بوده باشید اما در واقع بیش از یک سال تجربه کسب ننموده‌ باشید. در حقیقت، تنها سال اول به کسب تجربه مشغول بوده‌اید و ۹ سال بعد همان سال اول را تکرار کرده‌اید! اگر از حاشیه‌ی امنیت خود خارج نشوید و همیشه به انجام کارتان با همان شیوه‌ای که دوست دارید و با آن راحت هستید ادامه دهید، احتمالاً چیز زیادی از دنیا نخواهید دید. به منظور دستیابی به مهارت استادی در حرفه‌ی فروش، می‌بایست خود را متعهد به پذیرفتن چالش‌های جدید کرده و به تعامل با بازارها، صنایع و محیط‌هایی با مشتریانی سخت بپردازید که از کار کردن با ایشان احساس راحتی ندارید.

هرچه در محیط‌های رقابتی و خشن‌تری تمرین کنید، زودتر به آمادگی می‌رسید. از کار و تلاش در بازارهای سنتی نهراسید و روزی‌تان را به بهای میزهای کوچکی در دنیای حقوق‌بگیری، محدود نکنید.

[۱]  پورسلیمی، مجتبی؛ کفاش‌پور، آذر؛ حسینی، صنم؛ بررسی تأثیر فروش‌گرایی و تخصص نیروی فروش بر عملکرد نیروی فروش با توجه به نقش واسط اعتماد مشتری  بهمن ۱۳۹۳، تحقیقات بازاریابی نوین صص ۷۴-۵۵


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + 7 =